İstanbul - Üsküdar
Whatsapp
image

Burun Estetiği

Günümüzün en çok tercih edilen estetik operasyonlarından biri olan burun estetiği aslında bazı problemlerin tam anlamıyla ortadan kaldırılması adına önemlidir. Genetik ya da sonradan oluşabilecek şekil bozukluklarının başarılı bir şekilde uygulanan estetik operasyonuyla sona erdirilmesinin yanı sıra nefes alıp verme sorunlarında ya da burundaki kırıklarda da burun estetiğine başvurulabilir. Sonuç olarak görsel anlamda bireyleri rahatsız eden şekil sorunları bu sayede ortadan kaldırılmaktadır. Asıl amaç, burun bölgesini tekrar şekillendirmek ve burun bölgesine yeni bir görünüm kazandırmaktır.

Burun Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun estetiği farklı aşamalardan oluşmaktadır. Burun küçültme uygulamalarının yanı sıra burun bölgesine şekil vermek için burun ucu estetiği de tercih edilebilir. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak yapılan burun estetiği işleminden önce doğru cerrah seçimi de çok önemlidir. Klinik ortamında yapılan bu operasyon hastalara oldukça güzel avantajlar sağlarken yeni görünüm sayesinde yüz bölgesi de estetik açıdan dikkat çekmektedir.

Yine burun estetiğinde tercih edilecek malzemeler de sağlık açısından önemlidir. Klinik şartların yanı sıra anestezi şartları da kontrol edilmeli ve hastalar için hangi ekipmanların kullanılacağı bilinmelidir. Örneğin, operasyondan sonra artel kullanıp kullanılmayacağı, operasyondan önce mutlaka uzmana sorulmalıdır. Bireysel olarak planlanan bu operasyonda ilk olarak hastalara örnek profiller aktarılır. Hastaya uygun olan burun yapısına karar verme aşamasında yüz hatlarıyla profiller karşılaştırılır. “Uzmana Soru Sormak için Tıklayın” Daha sonra estetik cerrah tarafından gerekli bilgiler hastaya aktarılırken işlemden sonraki süreçte sadece burunda değil dudaklarda, yanaklarda ve yüz bölgesinde de gözle görülür bir değişim yaşanacaktır.

Bu işlemin bazı prensipleri de bulunmaktadır. Hastaların yüz hatlarıyla uyumlu olan bir burun yapısının ortaya çıkarılması için yapılan estetik uygulamasında burun çatısına zarar verilmemelidir. Çünkü işlemden sonra burun bölgesinde iz kalmaması önemlidir. Nefes alma fonksiyonunun da bu işlemde korunması gerekir. Kemik ve kıkırdak yapısına şekil vermek amacıyla da tercih edilen burun estetik ameliyatından sonra çok daha güzel bir görünüme ulaşılmaktadır. Günümüzde teknolojinin de gelişimiyle bu işlem son derece başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Operasyon Süresi
1-3 Saat
Teknikler
Açık, Kapalı
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
6 - 18 Ay

Burun Estetiği Hakkında

Kimler Burun Estetiği Yaptırabilir?

Burun yapısı ya da şeklinden rahatsız olan bireyler rahatlıkla bu uygulamaya başvurabilir. Ya da travma veya kaza sebebiyle karşılaşılacak problemler için de burun estetiği ameliyatına başvurulabilir. Genetik durumların yanı sıra yüz güzelliğine önem verenler ve estetik kaygılardan kurtulmak isteyen herkes burun estetiği uygulamasına başvurabilir. Son olarak nefes almayla ilgili sorunu olan, burunda kırılma, düşme, çarpma gibi durumlar yaşayan herkesin bu uygulamaya başvurabildiği unutulmamalıdır.

Uzman ve hasta ilişkisi en üst düzeyde tutulması gerekmektedir. Sonucun ne kadar kaliteli olacağı hakkında hastayı süreç boyunca bilgilendirmesi gerektirmektedir.

Burun Estetiği Öncesi

Bireyler bu işlemden önce birtakım süreçlerden geçecektir. Zaten cerrah tarafından yönetilen burun estetik ameliyatı öncesinde tüm detaylar da paylaşılacaktır. Cerrahın tavsiyeleriyle beraber öncelikle sağlık taramaları gerçekleştirilir. Bireylerde uygulanacak tahlillerde var olan grip, nezle ya da soğuk algınlığı gibi durumlar tespit edilir. Bu rahatsızlıklar estetik operasyonuna engel teşkil etmekle beraber işlem öncesi bazı kurallara da dikkat edilmelidir.

Burun estetiği yaptıracak olan bireylerin işlemden en az 10 gün önce bitkisel içerikli ilaçlarla beraber kan sulandırıcı (aspirin) ilaçlar da kullanılmamalıdır. Özellikle de bitkisel ilaçların işlem sırasında kanamaya neden olacağı bilinmelidir. Aynı durum sigara tüketimi için de geçerlidir. İşlemden önce tüketilen sigara nedeniyle ameliyat sonrası ağrılar yaşanabilir. Son olarak ameliyata girmeden önce saç spreyi, oje ve jöle gibi kişisel bakım ürünlerinin kullanılması da uygun değildir.

İşlem öncesi estetik cerrah dudak ile burun ucu arasındaki açıyı kontrol eder. Erkeklerde 80, kadınlarda ise 110 derece olması gereken bu açı, burnun yüze olan oranını ifade etmektedir. Ayrıca burnun alın bölgesiyle olan açısı ve genişliği de işlemden önce dikkat edilen hususlar arasındadır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır ?

Burun estetiğine başlamadan önce yapılan detaylı inceleme, hastaya en uygun burun şeklinin hangisi olduğunu ortaya çıkaracaktır. Elbette hastanın talepleri de işlemden önce cerrah tarafından öğrenilecektir. Ortalama 1 ile 3 saat arasında tamamlanabilen bu cerrahi operasyonun ilk aşaması, burun deliklerine atılacak kesi ile başlar. Ardından burun sırtında, burun ucunda ve burun içindeki şekil bozuklukları giderilir. Bu aşamada işlem sonrası yaşanabilecek şişlik ve morarma gibi durumlar için gerekli tedbirler de alınır.

Burun bölgesindeki kemik ve kıkırdak dokulara zarar vermeden gerekli tüm işlemlerin yapıldığı bu operasyondan sonra burun deliklerine tampon konulur. Burun sırtında ise atel olacaktır. Ciddi bir yan etki görülmemesi halinde aynı gün içinde bireyler taburcu olabilir. Önemli yan etkilerin olmadığı bu operasyondan sonra birkaç gün baş ağrısı, yüzde şişlik ve kas ağrıları görülebilir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiğinden sonra hastaların karşılaşabileceği bazı durumlar vardır. İlk günün ardından göz çevresinde şişlik ve morluklar yaşanabilirken cerrah tarafından reçete edilecek ilaçlar sayesinde 3. gün sonunda şişlik ve morluklar ortadan kalkabilir. Ayrıca yine 1. gün itibariyle bölgede ödem ve kabuk sorunu nedeniyle solunumda güçlük çekilebilir. Bu tür durumlarda ise sprey ve krem kullanımı yapılarak nefes alma problemleri giderilmektedir.

Estetik operasyondan sonraki birkaç gün burun ağrısı da ortaya çıkacaktır. Ancak doktorun reçete edeceği ağrı kesici ilaçlar sayesinde bu durum da kontrol altına alınabilir. İlk gün yaşanabilecek baş ağrıları da gündelik yaşamı olumsuz etkileyebileceğinden hastaların başını yüksek tutarak istirahat etmesi önemlidir.

Burun estetiği sonrasında göz çevresinde de şişlik yaşanabilir fakat bu şişlikler 4. ya da 5. gün itibariyle son bulacaktır. Genel olarak ilk 2 ya da 3 gün hastaların istirahat etmesi, yorucu olmayan işler yapması ve efor gerektirecek tüm işlemlerden uzak durması şarttır. Haliyle jimnastik, koşma, yüzme, bisiklet kullanma gibi aktivitelerin tamamı yasaktır. İşlem sonrasındaki ilk 8 hafta burun bölgesinin her türlü darbeden korunması da önemlidir. Duş alırken ya da yüz yıkarken bölgeye nazikçe davranılmalıdır. Son olarak burun bölgesindeki atelin çıkarılmasından sonra en az 60 gün boyunca gözlük kullanılmaması gerektiği de cerrah tarafından hasta ile paylaşılacaktır.

Estetik Operasyon Sonrası Bakım

Burun estetiğinden sonra iyileşme süreci önemlidir. Tamamen bakım kurallarına uyulmasıyla paralel olan bu durum ile ilgili olarak, burundaki tamponlar kişileri rahatsız edecektir. Cerrahın gerek duyması halinde tampon yine doktor tarafından çıkarılmalıdır. Mutlaka bol sıvı tüketmeli ve ağız kuruluğunun önüne geçilmelidir. Gıda tüketiminde ise yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.

Cerrahın reçete ettiği ilaçlar dışında hastaların farklı bir ilaç kullanımına yönelmemesi gerekir. Hem işlemden önce hem de işlemden sonra aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. İstirahat sırasında baş kısmını yüksekte tutacak yastıklar tercih edilmeli ve olası kanamalarda doğrudan işlemi gerçekleştiren doktor ile iletişime geçilmelidir.

Burun estetiğinden sonraki ilk 30 gün hastalar UV ışınlarından uzak durmalıdır. Burundaki pansumanların çıkarılmasından sonra oluşabilecek şişkinlikler de kendiliğinden geçeceği için yine güneş ışığına maruz kalınmamalıdır. Tamponların çıkarılmasının ardından burun temizliği yaparken sadece kulak çubuğu kullanılmalı ve yine nazikçe hareket edilmelidir. Bu aşamada pansumandan sonraki ilk 7-10 gün arasında burun sümkürülmemelidir.

Ameliyatın ardından hastaların burnunda atel ve plaster olacaktır. Burun bölgesinin şekil alması için kullanılan bu malzemeler ayrıca burun yapısını da korur. 1. hafta sonunda yapılacak pansuman sırasında atel ve plaster doktor tarafından çıkarılır. Burun silerken ya da diş fırçalarken herhangi bir darbeden uzak durmalı ve özellikle de yakalı kıyafetler kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun Estetiği fiyatlarını net olarak öğrenebilmek cerrah veya uzmanlar tarafından muayene edilmesi gerekmektedir, bunların yanı sıra uzman cerrahın belirleyeceği operasyon yöntemine göre değişim göstermektedir. Net bir rakam üzerinde konuşmak ve detaylı bilgi alabilmek için bizimle whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Powiązane posty