İstanbul - Üsküdar
Whatsapp
image
post

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği yaşın ilerlemesiyle beraber göz kapağının düşmesi nedeniyle yapılan bir estetik ameliyattır. Ancak travma ve genetik sorunlardan kaynaklı olarak göz kapağında yaşanan düşüklük de bireyleri rahatsız edebilmektedir. Bunlarla beraber kaza, felç, beyinde yaşanan sorunlar, göz kapaklarındaki sinir ve kas problemleri, göz ameliyatları ya da tümör gibi faktörler de göz kapağında düşüklüğe neden olabilmektedir.

Yüz bölgesinde yaşlanma etkileri sebebiyle göz çevresinde deformasyon oluşabilir. Bununla beraber orta yaş grubunda ya da genç yaştaki bireylerde de yaşlanma belirtileri yaşandığında alt ve üst göz kapaklarında düşme meydana gelebilir. Genç görünümün etkisini ortadan kaldıran bu durumu engellemek için günümüzde göz kapağı estetiği yapılmaktadır. Yapılacak uygulamada torbalanmaların yanı sıra şişlikler, alt göz ve üst göz kapağındaki gevşeklikler tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Herhangi bir yan etkisi de bulunmayan bu operasyon sonucunda bireyler daha genç görünüme ulaşabilmektedir.

Üst Göz Kapağındaki Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Üst göz kapağında çoğu zaman yaşlanma belirtileri görülmektedir. Özellikle de 30 yaşından sonra alın ve kaş bölgesinde artık değişim süreci başlamaktadır. Derideki bolluk ise 50 yaşından itibaren arttığı için göz çukurunda değişimler yaşanabilir. Elbette genetik faktörlerin de etkisiyle estetik açıdan güzel görünümü ortadan kaldıran üst göz kapağı düşüklüğü erken yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bu durumu engellemek adına göz kapağı estetiği yaptıran bireyler çok daha uzun süre estetik açıdan kendini rahat hissetmeye başlayacaktır.

Alt Göz Kapağındaki Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Alt göz kapağında oluşabilecek yaşlanma belirtileri genelde 40 yaşından sonra ortaya çıkmaktadır. Özellikle de yer çekimi etkisiyle alt göz kapaklarında oluşan çöküntü, bireyleri rahatsız edebilir. Gerekli aksiyonlar alınmadığında çok daha belirgin hale gelen göz kapağı düşüklüğü ilerleyen süreçte kötü görünümü beraberinde getirecektir.

Kimler Göz Kapağı Estetiği Yaptırabilir?

Ortalama 35 yaşından büyüklerin yaptırması önerilen göz kapağı estetiği için üst yaş sınırı 70 olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak doğum esnasında ortaya çıkabilecek göz kapağı sorunları için de bu estetik uygulamasından faydalanılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Genetik sorunlardan kaynaklı göz kapağında düşüklük olan ya da ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek bu sorunlar için göz kapağı estetiği yaptırılabilir. Ayrıca göz enfeksiyonları, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, aşırı sigara tüketimi ve alerjik sorunlar sebebiyle de bu operasyondan faydalanılabilir.

Göz kapakları çok hassas bir dokuya sahiptir. Göz kapaklarındaki düşüklüğün en büyük nedeni de kirpikli bölgenin göz kapağını kapatmasıdır. 40’lı yaşlardan sonra göz çevresinde görülen deformasyonlar 50’li yaşlardan sonra kas ve derideki incelmeyle sarkmaya dönüşür.

Göz çevresinde bulunan dokulardaki gevşeme, torbalanmaları da beraberinde getirir. Sadece alt göz kapağında değil, üst göz kapaklarında da aynı durum yaşanabileceği için görme azlığı da ortaya çıkabilir. Bireyleri son derece yaşlı gösteren bu durumlar için göz kapaklarının kaldırılması gerekir. Elbette zamanla kasların zayıflaması erken dönemde teşhis edildiğinde göz kapağı estetiği sonuçları daha kalıcı olacaktır. Göz tembelliğine de davetiye çıkaran bu süreç için aşağıdaki durumlarda estetik operasyonuna başvurulabilir;

Alt göz kapak uçlarının ters dönmesi ve bu durumun göz yaşı dağılımını olumsuz etkilemesi
Göz kapak uçlarının içe dönmesi (Bu durumda erken müdahale şarttır. Aksi durumda göz kaybına neden olabilir)
Bireylerin vücut yapısı aslında göz kapağı sorunlarına davetiye çıkarabilir. Yaşın ilerlemesiyle üst göz kapaklarındaki sarkmalar kaş bölgesinde görülecektir. Ayrıca aşırı mimik kullanımı, yüz bölgesinde deformasyona neden olduğu için alt ve üst göz kapakları bu durumda olumsuz etkilenecektir. Erken dönemde teşhis ve müdahale edilmeyen göz kapakları ilerleyen vadede körlük riskini doğurabilir.

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

İşlem öncesinde hasta için gerekli olan muayene süreçleri başlatılmaktadır. Bu aşamada göz kapakları da incelenerek yağ ve deri fazlalığının ne kadar olduğu tespit edilir. Yapılan kontrollerle beraber estetik cerrah tarafından göz kapağı estetiği için gerekli planlama yapılır. Ayrıca varsa göz kapağındaki şişlikler değerlendirilerek yapılacak müdahale hakkında gerekli bilgiler hastayla paylaşılır.

Muayene aşamasında ameliyat kararı verileceği için bireylerde herhangi bir göz tansiyonu, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların olup olmadığına da bakılacaktır. Fizik muayenesinin artından yüz bölgesindeki asimetri sorunlarına bakılır ve gerekirse alın bölgesine botoks yapılır. Ardından göz kapakları yeniden incelenir ve süreç başlar. O halde göz kapağı ameliyatından önce dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

Ameliyat öncesi hastanın detaylı göz muayenesinin yanı sıra EKG ve akciğer röntgeni çekilir.
Ameliyata kadar olan süreçte alkol ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır.
Ameliyattan 1 gün önceki gece herhangi bir katı ya da sıvı gıda tüketimi yapılmamalıdır. Ancak hastanın kullanması gereken bir ilaç varsa az miktarda su ile alınabilir.
Operasyondan 15 gün önce bitkisel takviyeler başta olmak üzere kan sulandırıcı ilaçlar tüketilmemelidir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Genel ya da lokal anesteziyle yapılan göz kapağı estetiği ortalama 3 saate kadar devam etmektedir. Operasyon sonrasında üst göz kapağıyla alt göz kapağı arasından kesi atılır. Kesi atıldıktan sonra fazlalık doku başarılı bir şekilde çıkarılır. Son aşamada ise gevşeme ve sarkmaların giderildiği için dikiş atılarak süreç tamamlanır. Fakat alt göz kapağı ve üst göz kapağı ameliyatlarının ayrı ayrı yapıldığı unutulmamalıdır.

Üst göz kapağı estetiği sürecinde lokal anestezi uygulanır. Deri ve kas miktarına göre planlama yapıldıktan sonra hastanın talep ettiği gerginlik sağlanmaktadır. Alt göz kapağı ameliyatı da aynı şekilde uygulanır ve bollaşan deri kolayca çıkarılarak operasyon tamamlanır.

Göz Kapağı Estetiğinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası hastalara bant takılır. Ayrıca göz çevresindeki ödemler için soğuk kompres uygulanması gerekir. İlk 2 gün boyunca morluk görülebilir ancak 7. günün sonunda tüm yan etkiler ortadan kalkacaktır. Yaşanabilecek kanama ve enfeksiyon durumları için cerraha anında bilgi verilmeli ve gerekli müdahaleler sağlanmalıdır. İlk 1 ay göz çevresi darbelerden korunmalı, sauna, buhar banyosu ya da benzer uygulamalara başvurulmamalıdır. Son olarak gözlerin korunması için cerrahın önerisine göre güneş gözlüğü kullanımı yapılmalıdır.

post
Powiązane posty