İstanbul - Üsküdar
image

Sağlık turizmi

2019 yılında 1.000.000 kişinin ülkeyi ziyaret etmesi ile medikal turizm Türkiye'de gelişen bir sektör haline geldi. 2008 yılında Türkiye medikal turizm için 100.000 ziyaretçiyi ağırladı. Rakam 10 yılda on kat arttı. 2021 yılında sayının 1,5 milyon ziyaretçiye yaklaşması bekleniyor. Sağlık sektöründeki maliyet, kalite, bekleme süresi ve kolaylıklar nedeniyle birçok kişi Türkiye'ye geliyor. Türkiye, Avrupa, ABD ve diğer batı ülkelerine kıyasla daha düşük maliyetlerle daha kaliteli tedavi sağlıyor. Bazı ameliyatlar diğer ülkelere göre yüzde 90 daha ucuz.

Türkiye'de hastaların bekleme süresi nakil hariç en fazla iki hafta iken bu süreç batı ülkelerinde 18 ayı bulabiliyordu. Ziyaretçiler Türkiye'ye çoğunlukla Avrupa, Körfez Ülkeleri, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerden gelir ve genellikle İstanbul, Akdeniz tatil beldesi Antalya ve başkent Ankara'yı tercih ederler.

Türkiye, medikal turizmde ABD ve Güney Kore'den sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Hedef, 2023 yılına kadar sağlık turizmi için 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktır.