İstanbul - Üsküdar
image

Meme Dikleştirme

Bir çok kadının tercih ettiği ve başarı oranı oldukça yüksek olan estetik operasyonlarından biri olan meme dikleştirme ameliyatı meme dokusunu doldurarak fazla derinin dışarı atılması ile gerçekleşir. Zaman içerinde çeşitli sebep ve etkenlerden dolayı meme dokusunda meydana gelen bozulmalar, meme derisinin gevşemesine sebep olur. Böylelikle meme aşağıya doğru sarkar ve diriliğini kaybeder. Bu durumda ciltte de gevşemeye bağlı fazla deri olur. Meme dikleştirme ameliyatı sayesinde bu meme dokusu doldurularak meme eski olması gereken anatomik yapısına getirtilir ve gevşeyen fazla deri atılır. Genetik ve fiziksel yatkınlık, Kadınların hızlı kilo alımı ya da vermesi, hamilelik ve emzirme süreçleri, ilerleyen yaşa bağlı olarak cildin eski diriliğini kaybetmesi ve hatta zaman içerisinde yer çekimine bağlı olarak bile göğüsler maalesef sarkmaktadır.

Operasyon Süresi
1-3 Saat
Teknikler
Tüm Teknikler
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
1 Ay

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Veri Güncellenecek.

 • Kimler meme dikleştirme ameliyatı olabilir ❓
  Zaman içerisinde emzirme, kilo alıp verme, fiziksel ve genetik sebepler, çeşitli sağlık problemleri ve bunlar gibi birçok sebepten dolayı meme görüntüsünden memnun olmayan , daha dolgun ve dik göğüslere sahip olmak isteyen her kadın meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı(Mastopeksi ❓ ) nasıl yapılmaktadır ❓
  Ameliyatı olan kişinin yaş , kilo , boy gibi fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak göğüsün anatomik yapısı belirlenir ve olması gereken meme başı noktası belirlenir. Meme dokusu yukarıya doğru taşınır. Meme dikleştirme ameliyatı çoğunlukla tek başına yapılmaz. Meme dokusu, silikon protezle doldurularak şekillendirilir ve eski diriliğine kavuşturulur. Sonrasın da meme ucu ideal noktaya taşınarak cerrahi işlem tamamlanmış olur.
 • Meme dikleştirme ameliyatı öncesi neler yapılır ❓
  Ameliyat öncesi hastanın gerekli kontrol ve tetkikleri yapılır. Mamografi sonuçları değerlendirilir. Meme ameliyatı sonrası yaklaşık bir yıl sonra hastadan tekrar mamografi yaptırması istenilir. Ameliyat öncesi ve sonrası sigara , alkol, kan sulandırıcı ilaçlardan ve doktorunuz bilgisi haricinde kullanılan tüm ilaçlardan uzak durmalısınız.
 • Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer ❓
  Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılarak ortalama 2 saat sürmektedir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iz kalır mı ❓
  Meme dikleştirme ameliyatı sonrası diğer meme büyütme , meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi az miktarda olsa gözle görülmeyecek gizlilikte izler kalabilir. Bu izler en az belli olacak seviyede olup ilerleyen zamanla belirginliği kaybeder. Meme sarkıklığının derecesine göre de izler değişmektedir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası spor yapabilir miyim ❓
  En az 2 ay ağır spor türlerinden uzak durulmalıdır. Kol kaslarını yoran uzanma, kaldırma gibi hareketlerden de oldukça kaçınılmalıdır.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası göğüslerim tekrar sarkar mı ❓
  Göğüslerin sarkmasını kolaylaştıran fazla kilo alıp verme gibi vücuttaki hızlı değişimler, hamilelik ve emzirme gibi çeşitli etkenlerin olması tekrar göğüslerin sarkmasını sebep olabilir. Ancak bu sarkıklık daha az olup, asla ameliyat öncesi sarkıklıkla bir değildir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ağrı olur mu ❓
  Göğüslerde his kaybı ,ödem, ağrı durumu olmakla birlikte birkaç saat içinde hafifler . Kullanılan ağrı kesicilerinde etkisiyle bir iki gün sonra ağrı ve hissizlik kendiliğinden kaybolur
 • Meme dikleştirme ameliyatı hangi yöntem kullanılarak yapılır ❓
  Meme sarkıklığına göre kullanılan yöntemlerde bazen farklılık gösterebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı genelde minimum düzeyde iz bırakan ve zaman la belirginliğini tamamen kaybedecek olan vertical mamaplasti veya lolipop denilen kısa dik çizgi tekniği ile yapılır. Bu teknik ile iz meme başından aşağıya kısa dik bir çizgi olarak iner. Bu yöntemle hem kalıcılık ve başarı oranı fazla hem de iz kalma durumu yok denecek kadar azdır. Bu teknikler dışında ters t tekniği ve benelli yada meme başı tekniği denilen meme başının etrafının eliptik olarak çıkartılması tekniği de kullanıla bilinir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası his kaybı olur mu ❓
  Meme dikleştirme ameliyatı da tıpkı diğer meme büyütme ve meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi kalıcı bir his kaybı asla olmaz. Ameliyat sonrası his kaybı kendiliğinden birkaç gün içinde kaybolur.
 • Göğüslerimin sarkık olduğunu nasıl anlayabilirim ❓
  Sarkık göğüslerinde kendi içlerinde dereceleri bulunmaktadır. Bazı göğüsler aşırı sarkarak neredeyse göbek çizgisine ulaşırken, bazı göğüsler de sadece meme altı çizgisinin aşağısında olabilmektedir. Bunu anlamanın bazı yolları vardır. Meme uçlarınız ayna karşısına geçtiğinizde göğüs alt çizginizin üzerinde kalıyorsa göğüsleriniz diktir ve meme dikleştirme ameliyatı olmanıza gerek yoktur. Eğer meme ucu göğüs çizgisi üzerinde kalmıyorsa , aynı hizaya geliyorsa birinci evre sarkıklık mevcuttur ve meme dikleştirme ameliyatı olabilirsiniz. Meme uçları Göğüs çizgisi altına geliyorsa ikinci evre sarkıklık , meme ucu tamamen göğüs çizgisinin en alt sınırına geliyorsa son evre sarkıklık dediğimiz üçüncü evre sarkıklık oluşmuştur ve meme dikleştirme ameliyatı olmanız gerekmektedir.
 • Meme dikleştirme ameliyatında (MASTOPEKSİ)hangi durumlar da protez silikon gerekir ❓
  Meme dokusu küçük olan, içi boşalmış doku kalitesi ciddi anlamda azalmış olan göğüslerde dikleştirme tek başına yeterli değildir. Kesinlikle meme büyütme ameliyatında olduğu gibi göğüsleri dolgunlaştırmak için meme veya kas altına silikon protez yerleştirilir ve meme ucu yukarıya taşınarak meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası süreç nasıl ilerler ❓
  Meme dikleştirme ameliyatında kombine olarak meme küçültme veya büyütme yapılacağı için bu süreç biraz daha uzayabilir. Ameliyat sonrası yaklaşık bir iki ay boyunca size özel tasarlanan medikal sutyen kullanmanız gerekmektedir. Ameliyattan 2 gün sonra sargılarınız açılarak kontrol edilir ve tekrar kapatılır. Yaklaşık ameliyat sonrası geçen bir hafta sonunda sargılar tamamen çıkartılır . Kullanılan dikişler estetik dikiş olduğu için dikişler kendiliğinden eriyerek kaybolur.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonra hastanede kalış süreci ne kadardır ❓
  Ortalama 2 saat süren ameliyat sonrası hasta ertesi gün hastaneden taburcu edilir.
 • Meme dikleştirme ameliyatı ile hangi kombine ameliyatlar gerçekleştirilir ❓
  Büyük ve sarkık göğüsleriniz varsa meme küçültme ameliyatı ile birlikte göğüsteki fazlalıklar alınarak küçültme sağlanır ve meme dikleştirme yapılır. Küçük ve sarkık göğüsleriniz varsa göğüsleriniz dolgunlaştırılarak meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme ameliyatı yapılır .
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonra bebek emzirebilir miyim ❓
  Ameliyat süreci Süt verme fonksiyonlarını korumaya yönelik olsa da Emzirme süreci tamamlandıktan sonra meme dikleştirme ameliyatı olmak daha kalıcı ve doğrudur.
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası normal hayatıma ne zaman dönebilirim ❓
  Ameliyat sonrası yaklaşık 3-4 gün sonra sosyal yaşamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz
 • Sarkık memeler ameliyat olmadan dikleşebilir mi ❓
  Maalesef hiçbir krem veya masaj veya farklı teknikler meme dikleştirme ameliyatı olmadan göğüslerinizin dik görünmesini sağlayamaz.
 • Meme dikleştirme ameliyatı için yaş kriteri nedir ❓
  18 yaşını doldurmuş olan her kadın meme dikleştirme ameliyatı yaptırabilir.
Benzer Yazılar