İstanbul - Üsküdar
image

Liposuction

Liposuction (Yağ Aldırma) tedavisi, cilt ve kas arasında yer alan fazlalık yağ tabakalarının alınmasıyla gerçekleştirilen bir yöntemdir. Liposuction tedavisi vücutların çok fazla yağ depolamaya yatkın olan bel çevresinde kalçada, sırtta, karın ve vücudun yağ toplanan diğer bölgelerinde uygulanır. Yağ aldırma tekniği, daha başarılı sonuçlar alabilmek için diğer tedavi yöntemleriyle birlikte de kullanılabilir.

Karın Germe Estetiği Nasıl Yapılır ?

Cerrahi işlemler ile gerçekleştirilen yağ aldırma operasyonu gerçekleştirilmeden önce işleme alınacak hastaların sağlıklı olması ve operasyon için herhangi bir risk teşkil etmeyeceği önemli konulardan biridir. Bu konuda cerrahlar operasyondan önce hastalar ile detaylı görüşerek bir planlama yaparlar. Gerekli gördükleri takdirde hastayı muayene ederek ameliyat öncesi herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı konusunda detaylı tetkikler yapabilirler. Uygun görülen hastalar operasyona alınarak fazla yağlardan kurtulmaları sağlanır. Bazı hastalar tarafından yağ aldırma işlemi kilo verme olarak algılanabilmektedir ancak yağ aldırma işleminin fazla kilolardan kurtulmak anlamına gelmediğinin bilinmesi gerekir.

Fazla yağlarını aldıran hastaların kalıcı kilo kaybı gibi bir durum yaşaması söz konusu değildir.  İşlem yapılan bölgeden yağ hücreleri çıkartıldıktan sonra geri dönmezler. Ancak hastalar, doktorlar tarafından belirtilen tavsiyelere uymazlarsa bölgedeki diğer yağ hücrelerinin genişlemesi söz konusu olabilir. Bu nedenle doktorların tavsiyelerine uyulmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ve düzenli spor gibi konular üzerinde de hastaların özenle durması tavsiye edilir.

Yağ aldırma işlemi kadınlar çoğunlukla göğüs, kalça, karın, boyun ve kol gibi vücutlarının çeşitli bölgeleri için tercih etmektedirler. Erkek hastalar ise genellikle karın ve göğüs bölgeleri için liposuction uygulamasını tercih ederler. Yağ aldırma tedavisi sırasında hastaların yağlarının alınacağı bölgelere özel sıvılar enjekte edilir. Bu sıvıların amacı bölgedeki yağların kolay bir şekilde alınabilmesini sağlamaktadır. Sonrasında ise içi boş kanüller yardımıyla yağlar bölgeden çekilir.

Operasyon Süresi
1 Saat
Net Sonuç
Hemen
Anestezi
Lokal, Genel
Operasyon Süresi
1 Saat
Net Sonuç
Hemen
Anestezi
Lokal, Genel

Liposuction Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Yağların fazla olduğu bölgeye öncelikli olarak özel sıvılar enjekte edilir. Liposuction uygulanacak bölgenin belirli yerlerine 3-5 mm boyunda kesiler atılarak yağlar özel kanüller yardımıyla ileri geri hareket ettirilerek bölgeden uzaklaştırılırlar.

Liposuction uygulamasıyla yağlar alındıktan sonra bölgede gözle görülür bir incelme yaşanır. Artık deri ve kas arasında kalan yağlar çıkarılmıştır ve bölge daha ince bir hale gelmiştir. Yağlardan dolayı oluşan sarkıntılar da ameliyat sonrası yok olacaktır. Gerekli görülürse bölgede germe işlemi uygulanabilir.

Liposuction uygulamasında genellikle genel anestezi tercih edilir ve ameliyat süresi ise ortalama olarak 45 dakika sürmektedir. Hastaların vaka durumuna göre bu süre artabilir veya azalabilir. Liposuction uygulaması son derece basit bir ameliyattır ve operasyondan sonra hastalar kısa süre içinde günlük yaşamlarına geri dönebilirler. İyileşme sürecinde çok dikkatli olunması ve verilen tavsiyelere uyulması gerekir. Ameliyattan sonra hastaların ayrıca düzenli beslenme ve spor gibi konulara da dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

Yağ Aldırma Ameliyatını Kimler Yaptırabilir ?

Öncelikle yağ aldırma ameliyatının zayıflama yöntemi olmadığı unutulmamalıdır. Çünkü bazı hastalar yağ aldırarak fazla kilolarından kurtulabileceklerini düşünmektedirler. Yağ aldırma operasyonunun temel amacı bölgede yer alan fazla yağların çıkarılması işlemidir. Yağlar alındıktan sonra bölgenin estetik açıdan daha güzel bir hale gelmesi amaçlanır. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinin ardından düzenli spor ve beslenme ile bölgede sıklık ve fitlik sağlanması mümkündür.

Bölgesel olarak aşırı yağları bulunan hastalar bazen bu yağların sarkmasıyla birlikte kötü bir görünüme kavuşabiliyorlar. Bununla beraber vücut estetiği de bozulmuş oluyor. Vücudun sadece bazı bölgelerinde değil, her yerinde oluşabilen bu yağlanmaları liposuction yöntemi ile ortadan kaldırabilmek mümkündür. Aşırı yağlanmaları olan hastalar liposuction yöntemine başvurarak fazla yağlarından kurtulabilirler.

Yağ Aldırma Ameliyatı Sonrası

Ortalama 45 dakikalık ameliyattan sonra hastalar bir süre dinlendirildikten sonra gün içinde taburcu edilebilirler. Ancak bu durum, hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Enfeksiyon kapma riski yüksek olan hastalar genellikle 1 gün hastanede yatırılırlar ve ertesi gün taburcu edilirler.

Operasyon sonrası iyileşme sürecinde hastalardan korse takmaları istenir. Bu korselerin kullanılma amacı bölgede oluşabilecek olan kanamaları önlemektir. Korselerin hiç çıkartılmadan kullanılması çok önemlidir. Doktorlar, korselerin ne kadar süre kullanılacağını ameliyattan sonra hastalara bildireceklerdir. Aynı zamanda doktorların vereceği diğer tavsiyelere de uyulması tedavi sürecinin iyi gitmesi için oldukça önemlidir.

 

Benzer Yazılar