İstanbul - Üsküdar
image

Kızlık Zarı Dikimi

Oldukça önemli bir vajina estetiği olan kızlık zarı dikimi, profesyonellik gerektiren uygulamalardan biridir. Kızlık zarıyla ilgili bazı bilgilere sahip olunması gerekir. Yabancı bir cisim ile, elle veya ilk cinsel birleşmeyle birlikte kızlık zarı bütünlüğünü kaybetmektedir. Halk arasında bu durumlar için bir başka tabirle kızlık bozulması ya da bekaretin kaybolması gibi nitelendirmeler de yapılır. Genel anestezi uygulanarak yapılan kızlık zarı estetiğinde işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi uygulanır. Kızlık zarı dikimi dikkat gerektiren bir ameliyat olsa da oldukça kolay bir işlemdir. Operasyon sonrası ameliyat olunduğuna dair herhangi bir iz veya belirti bulunmamaktadır. Psikolojik bir sorun oluşturan kızlık zarıyla ilgili oldukça rahat bir operasyon olacağı unutulmamalıdır. Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici olmak üzere iki farklı şekilde yapılır. En çok tercih edilen kızlık zarı dikimi ise kalıcı olanıdır.

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık zarları tip olarak farklı şekillerdedir. Operasyondan önce hastaların hangi kızlık zarı tipine sahip olduğunu bilmesi önemli bir konudur. Kızlık zarı tipleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yuvarlak Kızlık Zarı: Diğer türlere göre oldukça esnek olan bu kızlık zarı tipi yuvarlak halkalı olarak da bilinir. Çok kolay bir şekilde yırtılabilir.
  • Bölmeli Kızlık Zarı: Nadir görülen kızlık zarı tiplerinden biri olan bölmeli kızlık zarı, adını zarın ortasındaki deliğin ikiye bölünmesinden almıştır.
  • Açılmış Kızlık Zarı: Kızlık zarının kapalı veya açık olması, kadınların ilk cinsel ilişkide yaşayacakları ağrılarla ilgili bir durumdur.
  • Deliksiz Kızlık Zarı: Kızlık zarının ortasında delik olmaması, zarın deliksiz olduğunu işaret eder. Sahip olduğu görünüm nedeniyle de bu adı almıştır. Çoğunlukla adet dönemlerinde kadınlara sürekli sorunlar yaşatır. Çünkü bu süreçte kanın kolay bir şekilde dışarı atılması mümkün olmamaktadır.
Operasyon Süresi
45 Dakika
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
3 Gün

KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ

Kalıcı kızlık zarı estetiği olarak bilinen bu operasyonda flep yöntemi kullanılır. Vajina alt duvarından doku çıkarılır ve vajinanın yan duvarına dikilmesiyle işlem tamamlanır. Bu sayede vajina girişi daralır ve ilk cinsel birleşmede kızlık zarı yeniden yırtılarak yeniden kan gelmesi sağlanır. Ortalama 20-25 dakikada bölgesel uyuşturma ile gerçekleştirilen flep operasyonu ağrılı bir işlem değildir. Ameliyat sonrası hastalar gündelik yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Operasyon sonrası oluşabilecek ağrılar nedeniyle hastalara ağrı kesici ilaçlar yazılabilir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminin en büyük avantajlarından biri herhangi bir süre kısıtlaması olmamasıdır. Bu ameliyattan sonra gerçekleşen ilk cinsel birleşmeye kadar kızlık zarı kalıcı olacaktır.

GEÇİCİ KIZLIK ZARI DİKİMİ

Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimine göre daha basit işlemler ile yapılır. Geçici kızlık zarı dikiminden sonraki ilk bir haftaya oldukça dikkat etmek gerekir. Bir haftayı geçtikten sonra gerçekleşen cinsel birleşmelerde kanama yaşanmamaktadır. Bu sebeple geçici kızlık zarı dikimi özel yapılan ameliyatlardan biridir. Geçici kızlık zarı dikiminde de operasyon sonrası ameliyat olunduğuna dair herhangi bir ize rastlanmaz.

KIZLIK ZARI DİKİMİ RİSKLERİ

Kızlık zarı estetiğinin birtakım riskleri bulunduğu unutulmamalıdır. Hastaları çok fazla endişelendirmeyecek bu riskler konusunda bilgi sahibi olunması önemlidir. Genellikle mide bulantısı, kanama ve ağrı gibi reaksiyonların dışında çok fazla riski bulunmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan sonraki ilk 10 gün içinde genital bölgeye herhangi bir su teması olmamasına dikkat etmek gerekir. Bu sebeple havuza veya denize girmek de mümkün olmamaktadır. Oluşabilecek enfeksiyon risklerine karşı bölgenin hijyenik tutulması oldukça önemlidir. Yorucu sporlardan uzak durulmalı ve bacakların çok fazla açılmamasına dikkat edilmelidir. Estetik sonrası bölgeye uygulanacak her temas, ameliyatın işlevinin kaybolmasına neden olabilir.

Operasyondan sonra pansuman hizmetinin profesyonel olarak alınması oldukça önemlidir. Çünkü pansuman işlemlerinin steril ortamlarda yapılması gerekir. Vajina enfeksiyonuna karşı tedbir alınmalıdır. Doktorların verdiği ilaçları da düzenli olarak kulllanmak kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Benzer Yazılar