İstanbul - Üsküdar
image

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak, tüm dünyada yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Vücudun genel işleyişine herhangi bir etkisi yoktur; bu nedenle hastalık olarak nitelendirilemez. Estetik olarak kişileri oldukça rahatsız etmesi sebebiyle estetik işlemler ile kepçe kulak sorunu kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bireylerde öz güven eksikliğine ve kişinin kendisine saygısının azalmasına neden olarak çok ciddi psikolojik sorunlar doğurur. Kişilerinin yaşamlarını sosyal açıdan daha kaliteli ve öz güvenli sürdürebilmeleri için mutlaka kepçe kulak estetiği yaptırmaları gerekir.

Yelken kulak olarak da bilinen kepçe kulak problemi, kulaklarda en yaygın görülen şekil bozukluklarından biridir ve genellikle kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların gevşekliğinden ya da kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır. Bu nedenle gevşek yapıya sahip olan kulaklar, öne ya da yana doğru eğilmiş bir biçimde durur ve hoş olmayan görüntülerin oluşmasına sebep olur. Genelde hastalarda iki kulakta da görünür ancak bazı hastalarda sadece birinde görülebilir. Kadınlar bu sorunu genellikle açık bıraktıkları saçlarla gizleyebilirler ancak erkeklerde kepçe kulakları gizleyebilmek çok kolay olmamaktadır. Bu nedenle kepçe kulak operasyonu için genelde erkekler başvuru yaparlar. Neden olduğu psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle mutlaka tedavi edilmesi gereken kepçe kulak, modern tıbbın sağladığı imkânlar dâhilinde basit estetik işlemler ile kolay ve hızlı bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Kepçe Kulak Nedenleri ?

Tamamen doğuştan gelen bir sorun olan kepçe kulak, genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Ailesinde, anne ya da babasında kepçe kulak sorunu olan kişilerde bu sorunun görülme ihtimali epey yüksektir. Kepçe kulağa sebep olan sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kulak kıkırdaklarının çok gevşek bir yapıya sahip olması.
  • Kulak kepçesi ile kulak arkasındaki kemik arasındaki açının geniş olması.
  • Kulağın üst bölümünde bulunan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin ütülenmiş gibi düz bir yapıda olması.
Operasyon Süresi
1 Saat
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
15 Gün

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Kepçe kulak sorunu günümüzde basit yöntemler ile kolay bir şekilde çözülebilen bir sorun haline gelmiştir. Özellikle okul çağındaki çocukların yaşadığı kepçe kulak sorunu, vakit kaybedilmeden doğru teknikler uygulanarak mutlaka tedavi ettirilmelidir. Ciddi riskleri olmayan, basit cerrahi bir operasyon ile sorun düzeltilebilmektedir. Hastanın yaşı dikkate alınarak genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılan kepçe kulak ameliyatı, ortalama 45-90 dakikada tamamlanır. Operasyon sonrası hastalar gün içinde taburcu edilirler. Hastaların kulak yapısına, cerrahların tekniğine ve tercihlerine göre kulak önünde ya da arka bölümünde operasyonlar yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken şekil verilir ve kulak geriye doğru yeniden konumlandırılır.

Operasyondan sonra kulağa 1-2 hafta süre ile özel bantlar uygulanır ve daha sonrasında çıkarılır. Operasyon esnasında atılan kesiler genellikle kulak arkasında yer alacağı için estetik açıdan herhangi bir sorun yaşanmasına neden olmazlar. Kepçe kulak operasyonu kesinlikle duyma yetisini etkilemez ve hastalar operasyondan sonra normal yaşamlarına geri dönebilirler. Oldukça basit ve hızlı bir şekilde uygulanan kepçe kulak operasyonundan sonra iyileşme süreci yaklaşık 1-2 hafta sürer. Bu sürenin sonunda kepçe kulak görüntüsü tamamen yok olur. Hastalar olması gerektiği gibi görünen kulaklara sahip olarak daha sosyal bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklerde tespit edilen kepçe kulaklar, doktor kontrolünde birtakım elastik bantların birkaç ay kullanılması ile ileride operasyon gerektirmeyecek şekilde düzeltilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu süre kaçırıldığında ya da kepçe kulak sorunu daha sonradan tespit edildiğinde ameliyatın yapılacağı zamana doktorlar yapacakları muayene sonucu karar verirler.

Kepçe kulak ameliyatı yetişkinlere de uygulanabilir ancak çocukluk döneminde uygulanması çocukların psikolojik ve sosyal açıdan daha sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe adım atabilmesi adına oldukça önemlidir. Okul öncesi yapılması daha doğru olan operasyon için belirtilen yaş aralığı 4-6 arasıdır. Bu dönemde kulak gelişimi tamamlanmış olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Dönemi

Kepçe kulak ameliyatı geçiren hastalar doğal olarak operasyon sonrası iyileşme sürecini de merak etmektedirler. Çok basit ve hızlı bir şekilde uygulanan operasyonun ardından genel anestezi uygulanmamış hastalar gün içinde taburcu edilirler. Ameliyat sırasında atılan kesiler genelde dikiş gerektirmez. Bu edenle iyileşme süreleri en fazla 1-2 hafta sürer. Operasyonun ardından 1-2 gün geçtikten sonra hastalar rahat bir şekilde duş alabilirler. 1 haftanın sonunda ise günlük rutin yaşamlarına geri dönebilirler. İyileşme sürecinde kulakları dış etkilerden korumak çok önemlidir. İyileşme sürecinin sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkmış olur.

Kepçe Kulak Estetiği Fiyatları

Kepçe kulak estetiğinin fiyatları hastaların istediği operasyona, kullanılacak tekniklere ve doktorların tecrübelerine göre değişiklikler göstermektedir. Bu nedenle fiyatlar konusunda net bir şey söylemek söz konusu değildir. Alanında uzman deneyimli ve tecrübeli doktorlarımızın yapacağı operasyonlar ile kepçe kulak sorunlarından kurtulabilmeniz mümkündür. Kliniğimize gelerek ya da bizi numaralarımızdan arayarak randevu talep edebilir ve operasyonun tüm detayları hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar