İstanbul - Üsküdar
image

Karın Germe

Karın germe estetiği, karında meydana gelen yağlanma ve sarkma gibi sorunları ortadan kaldırmak için başvurulan bir estetik çeşididir. Cerrahi bir müdahale yapılarak gerçekleştirilen karın germe operasyonu sonrasında hastalar istedikleri karın şekline sahip olabilirler. Yaklaşık 3-4 saat süren operasyondan sonra hastaların karnı istenilen şekle kavuşturulmuş olur. Karın germe estetiği uygulanırken gerekli görüldüğü takdirde liposuction uygulaması da yapılabilir.

Karın germe estetiği, karında meydana gelen yağlanma ve sarkma gibi sorunları ortadan kaldırmak için başvurulan bir estetik çeşididir. Cerrahi bir müdahale yapılarak gerçekleştirilen karın germe operasyonu sonrasında hastalar istedikleri karın şekline sahip olabilirler. Yaklaşık 3-4 saat süren operasyondan sonra hastaların karnı istenilen şekle kavuşturulmuş olur. Karın germe estetiği uygulanırken gerekli görüldüğü takdirde liposuction uygulaması da yapılabilir.

Karın Germe Estetiği Nasıl Yapılır ?

Karın germe ameliyatı sırasında uygulanacak tekniğe, derininin alınacağı bölgeye ve diğer önemli hususlara cerrahlar tarafından yapılacak olan muayeneler ve tetkikler sonucu karar verilir. Sezeryan izi seviyesi olarak nitelendirilen bölgeden yanlara doğru çizilecek çizgiler takip edilerek göbek deliği bölgesine kadar olan yerdeki sarkıklıklar ve çatlamış deriler alınır ve göbek deliğinin yukarısında kalan deri aşağıya doğru gerdirilir.

Sarkıklık ve gevşekliğe ek olarak eğer aşırı yağlanma söz konusu ise hastalara liposuction yöntemi de uygulamak gerekir. Bu yöntem ile bölgedeki fazla yağlar alınır. Bütün bu işlemler sonucu hamilelik sonrası ve çeşitli rahatsızlıklardan dolayı oluşan karın sarkması ve gevşekliği gibi problemler karın germe estetiği ile ortadan kaldırılır.

Karın Germe Ameliyat Süreci ve Süresi

Karın germe ameliyatının ne kadar süreceği kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 3-4 saat kadar sürmektedir. Karın bölgesinin geniş olduğu hastalarda ameliyat süresi biraz daha uzayabilmektedir. Sarkma ve gevşeklik derecelerinin düşük olduğu hastalarda uygulanan ve geniş bir bölgeyi kapsamayan mini karın germe ameliyatlarında bu süre daha kısa olup 1-1,5 saatlik bir sürede yapılabilmektedir. Karın bölgesinde yer alan deri fazlalığının miktarı ve yağ alınıp alınmaması gibi durumlar da karın germe ameliyatının süresini etkileyen faktörler arasındadır. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat sonrası hastalar istedikleri karın şekline kavuşmuş olurlar.

Operasyon Süresi
1-3 Saat
Net Sonuç
6 - 18 Ay
Anestezi
Lokal, Genel

Karın Germe Estetiğini Kimler Yaptırabilir ?

Karınlarda gevşeme ve sarkma olan her hasta karın germe estetiği yaptırabilir. Ancak operasyondan önce hastaların bu estetik için herhangi bir sağlık problemi taşıyıp taşımadığı cerrahlar tarafından detaylı şekilde araştırılır ve ameliyata uygun olup olmadığına karar verilir. Estetik için herhangi bir sağlık sorunu taşımadığı tespit edilen hastalar hazırlık sürecine alınır ve belirtilen zamanda operasyon gerçekleştirilerek hastaların istedikleri karın şekline kavuşmaları sağlanır.

Karın Germe Sonrası Hamilelik

Karın germe estetiği yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri ise estetik sonrası hamile kalmanın karın bölgesi için herhangi bir sorun teşkil edip etmeyeceğidir. Karın germe estetiği hamile kalmayı etkileyen ve hamilelik aşamasında herhangi bir soruna neden olan operasyonlardan değildir. Karın germe estetiği yaptıran kadınların operasyon sonrası ne zaman hamile kalması gerektiği konusunda doktorlardan yardım almaları en doğrusu olacaktır. Doktorlar ameliyat sonrası hastaların ne kadar süre sonra hamile kalmaları gerektiği konusunda en doğru kararı kendileri vereceklerdir. Bu konuda doktorların tavsiyelerinin dinlenilmesi hastalar için en doğru tercih olacaktır.

Merak edilen bir diğer konu ise doğum yapan kadınların doğumdan ne kadar süre sonra karın germe estetiği yaptırabilecekleridir. Karın gerdirme estetiğinde ideal süre doğumdan 1 yıl sonraki süreçtir. Yeni bir hamilelik süreci planlamayan kadınlar doğumdan 1 yıl sonra doktorlar ile görüşerek ameliyat için planlama yapabilirler.

Ameliyat Sonrası iz Kalır mı ?

Karın germe ameliyatı cerrahi bir işlemi gerektirdiği için operasyon gerçekleştirilen bölgelere kesiler atılır. Bu kesiler de ameliyattan sonra bölgede çeşitli izlerin kalmasına neden olur. Ancak bu izler genellikle iç çamaşırının altında kalacağından hastalar için çok da problem oluşturmayacaktır. Ayrıca doktorların vereceği reçeteli ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak ameliyat sonrası oluşan bu izlerin minimum düzeye indirilmesi mümkün olabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatından Sonraki Süreç

Karın germe ameliyatı sonrasında karın bölgesinde kabarma, şişme ve morarma gibi reaksiyonlara rastlanabilir. Hastayı çok fazla rahatsız etmeyecek bu belirtilerin şiddeti artarsa en kısa sürede doktora bildirilmesi gerekir. Operasyon sonrası bölgede ağrılar ve sızılar meydana gelebilir. İyileşme sürecinde gerçekleşen bu ağrılar son derece normaldir. Doktorların vereceği reçeteli ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılarak bu ağrıların giderilmesi mümkündür.

Morarma ve şişliklerin iyileşmesi 4 hafta kadar sürebilir. Karın bölgesinin ideal şekle kavuşması ise 6 ay sürer. Hasta taburcu olduktan sonra doktorların verdiği öneriler yerine getirilirse ve gerektiği kadar dinlenme süreci geçirilirse iyileşme süresi daha çabuk olabilir.

Benzer Yazılar