İstanbul - Üsküdar
image

Erkeklerde Meme Büyümesi (Jinekomasti) Nasıl Olur?

Erkeklerde östrojen hormonunun artması ile memelerde büyüme meydana gelmektedir. Bu duruma jinekomasti denmektedir.

Jinekomasti ameliyatı , Saç ekimi ve burun estetiği gibi Erkeklerin en çok yaptırdığı estetik ameliyatlarından biridir.

İleri yaşlarda özellikle 50 – 70 yaş arası erkeklerde alınan kiloların yağa dönüşmesi ve kas seviyesinin düşmesi de istenmeyen meme yağlanmalarına ve büyümelerine sebep olabilmektedir.

Yine aynı şekilde jinekomastinin bir diğer sebebi de genetik yatkınlıktır. Özellikle erkeklerde ergenlik dönemlerinde kadın tipi meme büyümesi görülebilmektedir.

Ergenlik bitiminde vakaların yaklaşık %90 ‘ ında altı ay ile iki yıl arası süreçte büyüyen meme dokusu müdahale edilmeden tekrar eski haline döner. Ancak göğüs büyümesinin durması beklenilirken bazı durumlarda gerileme göstermeyebilir ve kalıcı olur.

Ergenlik dönemlerinde alınan fazla kilolarda memedeki yağ dokusunu arttırır. Sonrasında kilo verilse de meme de deri sarkması oluşabiliyor.

Erkekler de jinekomasti olması sosyal yaşamlarını etkileyerek görüntülerinden rahatsız olmalarına sebep olur. Hatta çoğu genç erkek belirgin memelerinden dolayı daha bol kıyafetler giymeyi tercih eder, deniz ve havuzlardan uzak durarak bi anlamda psikoloji sorunlar yaşarlar. jinekomasti ameliyatı olarak bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirler.

Operasyon Süresi
1 Saat
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
1 Ay

Jinekomastinin nedenleri nelerdir ?

Jinekomastinin en önemli nedenlerinden biri östrojen hormonunun fazlalığıdır. Düşünülenin aksine sadece kadınlarda olduğu sanılan östrojen hormonu az da olsa erkeklerde de yer almaktadır. Bu hormon artar erkeklik hormonu olarak bilinen vücuttaki kas kütlesi , kıl yoğunluğu gibi değerleri belirleyen testosteron hormonu azalırsa erkeklerde kadın tipi meme büyüme oluşur.

Aynı zamanda jinekomastiye sebep olan bir çok ilaç ta vardır. Bazı antibiyotikler, kalp ve böbrek ilaçları, prostat ilaçları gibi bir çok çeşit ilaçlar maalesef erkeklerde jinekomastiye neden olabilmektedir. Bununla birlikte bazı bitkilerin de vücutta östrojen hormonunu arttırarak jinekomastiye sebep olabilecekleri bilinmektedir. Örneğin çay ağacı, adaçayı ,lavanta gibi bitkiler ve yağları östrojen hormonunu aktivite eder. Aynı zamanda fazla alkol tüketimi de yine erkeklerde meme büyümesine sebep olur.

Jinekomasti risk grubu kimlerdir ?

49-69 yaş arası erkekler , ergenler karaciğer ,tiroit hastalığı olanlar , karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanlar, çeşitli sebeplerden dolayı androjen ve anabolik steroid kullananlar jinekomasti oluşma açısından daha çok risk altındadırlar.

Jinekomastinin belirtileri nelerdir ?

En önemli belirtisi düz olmayan erkek memesidir. Ancak genellikle memelerde ağrı, şişkinlik ve hassasiyet olmaktadır. Nadir de olsa meme ucundan sıvı gelmesi de görülmektedir.

Jinekomasti nasıl teşhis edilir ?

Doktorunuz önce elle muayenenizi gerçekleştirir. Bu muayene de ele ceviz büyüklüğünde sert bir kitle gelir. Sonrasında meme usg istenir. Ve bulgular meme usg sonucuna göre de değerlendirilerek tedaviye başlanır veya cerrahi müdahale yapılır.

Jinekomasti tedavi yöntemleri nelerdir ?

En etkili ve kalıcı çözüm jinekomasti ameliyatıdır. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen hastalarda memenin büyüklüğüne kitleye göre yöntemler değişebilmektedir. Bu durumda en iyi kararı doktorunuz verecektir.

Yağlı tip jinekomastiler de liposuction tekniği ile memedeki fazla yağ dokusu alınır. Cerrahi müdahale gerektirmez.

Glandüler tip jinekomastiler de sert meme dokusu olduğu için cerrahi müdahale gerekir.

Karışık tip jinekomastiler de hem yağ dokusu vardır hem de sert meme dokusu vardır. Bu durumda hem liposuction ile birlikte cerrahi müdahalede gerekir.

Ameliyat dışında tedavi edilmesi gereken hasta grupları da vardır. Bu hastalar öncelikle endokronoloji doktoruna başvururlar.

Jinekomasti Tipleri Nelerdir ?

Büyüklüklerine ve deri tiplerine göre jinekomasti 4 bölüme ayrılmaktadır.

 • Birinci evre jinekomasti de deride herhangi bir gevşeme ve sarkma söz konusu değildir. Meme büyüklüğü sınırlı ölçüdedir. Bu durumda sadece liposuction ile memedeki fazla yağ dokusu alınır. Koltuk altından özel iğne ile girilerek yağ alma işlemi uygulanır.
 • İkinci evre jinekomasti de meme iridir fakat deride sarkma veya gevşeme yoktur. Bu durumda yine liposuction ile koltukaltından girilerek fazla yağ dokusu alınır.
 • Üçüncü evre jinekomasti de meme hem büyük hem de derisi gevşek ve sarkıktır. Genel anestezi altında memeye alttan küçük bir kesik ile girilerek fazla meme dokusu ve yağ dokuları alınır. Sonrasında meme derisi hasta genç ise toparlanmaya başlar fakat ileri yaşlarda derinin sıkılaşması çok zor olacağı için tıpkı kadınlarda yapılan meme toparlama operasyonu yapılır.
 • Dördüncü evre jinekomasti de meme gerçek bir kadın memesi görünümündedir. İleri durumlarda meme ye sadece yağ ve doku alımı yetmez. Meme küçültme ile jinekomasti ameliyatı yapılır. Cerrahi olarak meme bezinin küçültüldüğü durumlarda, bölgeye dren yerleştirilir. Dren sayesinde bölgede birikebilecek serum ya da kan gibi maddeler dışarıya alınır ve oluşabilecek komplikasyonlar önlenmiş olur. Ameliyattan 1- 2 gün sonra dren çıkartılır.
 • Jinekomasti ameliyatı için belirli bir yaş kriteri var mıdır ❓
  18 yaşını doldurmuş her erkek jinekomasti ameliyatı olabilir.
 • Jinekomasti ameliyatı lokal anestezi ile olur mu ❓
  Evet. Birinci ve ikinci evre jinekomasti ameliyatlarında hastaya genel değil lokal anestezi verilerek liposuction işlemi uygulanır.
 • Jinekomasti ameliyatı öncesi nelere dikkat etmeliyim ❓
  Tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi 10 saat öncesinde yenilip içilmemeli. Yara iyileşmesini geciktireceği için alkol ve sigara kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar alınmamalı sürekli kullanmanız gereken bir ilacınız varsa kesinlikle doktorunuza söylemelisiniz.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim ❓
  Ameliyat sonrası cerrahi ameliyat ise yaklaşık 2 ay ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Hastaya özel medikal göğüs korsesi verilir. bu korse üç hafta boyunca çıkartılmamalıdır. Sonrasında sedece gece yatarken çıkartılmalıdır. Sadece banyo esnasında çıkartabileceğiniz medikal göğüs korsesini 1 ay kullanmanız gerekmektedir.
 • Jinekomasti sonrası ağrı olur mu ❓
  Jinekomasti ameliyatı sonrası müdahale cerrahi ise özellikle ilk günler geçici hafif ağrı ve hassasiyet olabilir. Ancak bu ağrı ,ödem ve hasssasiyet Kullanılan ağrı kesici buz tedavisi ile minimum düzeydedir. Birkaç gün sonra kaybolur.
 • Jinekomasti ameliyatının riskleri var mıdır ❓
  Ameliyat esnasında dren kullanılması sebebiyle ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar minimum düzeye indirilir. Hijyen ve temizliğe dikkat edilmediği sürece enfeksiyon ihtimali her ameliyatta olabildiği kadar vardır. Bunun dışında herhangi bir riski bulunmayan ve sık yapılan estetik operasyonlarının başında gelmektedir.
 • Jinekomasti sonrası iz kalır mı ❓
  Hayır. İz kalmaz. Ancak cerrahi müdahale ile jinekomasti yapılacaksa meme altından çok küçük bir kesik atılacağından ilk zamanlar hafif bir iz olabilir. İlerleyen zamanla bu iz kaybolur.
 • Jinekomasti ameliyatı kaç saat sürer ❓
  Uygulanacak tekniğe göre değişmekle birlikte genel anestezi altında yaklaşık 1-3 saat arası ameliyat süresi değişmektedir.
 • Lokal jinekomasti ameliyatı kaç saat sürer ❓
  Liposuction ile lokal anestezi altında yapılan jinekomasti yaklaşık 30 -45 dakika sürmektedir.
 • Ameliyat sonrası hastanede kalmak gerekir mi ❓
  Eğer ameliyatınız cerrahi değilse sadece lokal anestezi altında yağ alma işlemi ile yapıldıysa hastanede kalmanıza gerek yoktur. Aynı gün içerisinde taburcu edilirsiniz. Eğer ameliyatınız cerrahi jinekomasti ise 1 gün hastanede kalır ertesi gün taburcu edilirsiniz.
 • Jinekomastı sonrası denize girebilir miyim ❓
  İlk hafta yara çok yeni olduğu için çeşitli enfeksiyonlara sebebiyet vermemek adına yüzme tavsiye edilmez. 2. Haftanın sonunda bir sakınca bulunmaktadır.
 • Jinekomasti sonrası duş alınabilinir mi ❓
  Genellik ameliyattan 3 gün sonra kontrole geldikten sonra doktorunuzda izin verirse duş almanızda bir sakınca yoktur.
 • Jinekomasti sonrası memeler de tekrar büyüme olur mu ❓
  Hayır. Jinekomasti operasyonu sonrası memelerde büyüme olmaz. Ancak tıbbi bir sorun varsa bu durum etkileyebilir. Hormon bozuklukları , kanser gibi hastalıklar olmadıkça memede büyüme olmaz. Bazen nadir de olsa ilerleyen yaşa bağlı fazla kilo alımı ve yağlanma memelerde de yağlanmaya sebep olabileceğinden tekrar oluşmasında etken olabilir.
Benzer Yazılar