İstanbul - Üsküdar
image

Diş İmplantı Nedir?

Dental implant, hastanın çene kemiğine küçük titanyum veya zirkonyum vidaların yerleştirildiği bir çeşit diş yerleştirme işlemidir. Bu prosedür küçük bir ameliyat gerektirir. Başarılı diş implantları, eksik veya hasar görmüş dişlerin yerine gerçek gibi görünen ve hissettiren yapay dişler konulduğunda elde edilir. Genellikle üst çeneye 7-10 implant, tamamen dişsiz ağızlarda sabit protez yapmak için yeterlidir. Ayrıca 5-7 implant alt çenede direnç ve taşıma kapasitesi sağlar. Diş implantı tamamlandıktan sonra hastalar düzgün şekilli ve beyaz dişlere sahip olurlar. Dental implant fiyatları operasyon tekniğine, kullanılan malzemeye ve operasyonun zorluklarına göre değişmektedir.

İmplant Tedavi Süreci

Dental implant tedavi süreci çeşitli aşamaları içerir. Hastaların tam bir iyileşme için yaklaşık dokuz ay veya bir yıla ihtiyacı vardır. İlk aşama, konsültasyon ve kapsamlı tanı olarak adlandırılır. Hastanın kemik yapısı ve olası riskleri analiz edilir. Bu, hangi tip implantın kullanılması gerektiği hakkında önemli bilgiler sağlar. Bazı hastalar 4 diş implantına ihtiyaç duyarken, bazılarının 3 veya 6 diş implantına ihtiyacı olabilir. Her durumda ayrıntılı bir inceleme yapılmalıdır. Ardından ikinci aşamada lokal anestezi altında diş implantı uygulanır. Operasyon her implant için yaklaşık 1 veya 2 saat sürer. Bundan sonra operasyonun durumuna bağlı olarak iyileşme için üç aydan fazla beklemek gerekir. İyileştikten sonra implant üzerine yapay bir diş sabitlenir. Düzenli kontroller ve ağız diş hijyeni ile implantın uzun yaşam döngüsü garanti altına alınır.

Diş İmplantı Fiyatları 2021

Dişler yüzün en önemli kısmı olduğu için sadece fiziksel görünümü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda hastanın sosyal hayatını da etkiler. Sağlıklı kemik yapısına sahip ve ciddi bir sağlık sorunu olmayan her hastaya diş implantları uygulanabilir. İmplantın yaşam döngüsü ortalama olarak yaklaşık 20 veya 30 yıldır. Uzun yaşam döngüsü süreci hastaların ilk tercihi haline gelse de en çok sorulan soru "diş implantları ne kadar" dır. Diş implantların maliyeti, işlemin türüne ve hastanın ihtiyaçlarına bağlıdır.

Diş İmplantı
Operasyon Süresi
1-2 Saat
Operasyon Şekli
Kapalı
Anestezi
Lokal
Sonuç
3 Ay

Türkiye'de Diş İmplantı

Türkiye, implant sürecinde önde gelen ülkelerden biridir. İstatistiksel çalışmalara göre 500.000’den fazla medikal turist, yüksek kalitede diş implantları almak için Türkiye'yi ziyaret ediyor. Türkiye'de titanyum; uzun süreli sonuçları ve uygun maliyeti ile bilinmesi nedeniyle implant sürecinde en çok kullanılan materyaldir. Öte yandan zirkonyum, diş implantlarında yüksek umut vaat eden yeni bir buluştur. Metropolmed, diş implantları konusunda uzmanlaşmış uzman tıbbi ekibi ile detaylı bir hizmet sunmaktadır. 1 günlük dental implantlardan daha uzun süreçlere kadar uzanan Metropolmed'deki uzmanlar gerekli bakımı başarıyla sağlıyor.

 

 

 

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası

İşlem ne olursa olsun, tek bir implant veya tümü 6 diş implantında, hastalar implant bölgesinde ağrı hissedebilirler. Bazı durumlarda diş etleri ve yüzde ödem olabilir. Operasyon sonrası birkaç saat için küçük kanamalar meydana gelebilir. Bunlar tamamen geçici olmakla birlikte, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ve  antibiyotikler ile çözüme kavuşur. Kemiklerin ve implantın yeterince kaynaşmasını beklerken, günlük rutinde bazı değişiklikler yapılması gerekir. Hasta tamamen iyileşene kadar sigara içmemelidir. Beslenme konusunda, çorba gibi yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir. Ağız bakımı için doktor talimatlarına uyulmalıdır. Rutin kontroller ve diş hijyeni olası komplikasyonları önleyeceği için, hastanın bu planlamaya uyarak haraket etmesi gerekir. Böylece iyileşme süreci beklenenden daha hızlı olacaktır.

Diş İmplantı
Benzer Yazılar