İstanbul - Üsküdar
image

DHI SAÇ EKİMİ (DİRECT HAIR IMPLANTION)

DHI saç ekimi fue yöntemiyle ense bölgesinden alınan köklerin özel medikal kalemlere yerleştirilerek ekim yapılacak olan bölgeye transfer edilmesidir. DHI saç ekimi kalem tekniği olarak ta bilinmektedir. Choi Implanter adı verilen özel bir medikal kalem içerisine yerleştirilen saç kökleri dışarıda beklememiş olur. DHI yöntemiyle saç kesimi yapılmasına gerek kalmaz. DHI yöntemi ile yapılan saç ekim işlemlerinde kullanılan özel medikal kaleme benzer cihaz sayesinde saç ekimi yeni bir boyut kazanmıştır. Bu özel medikal kalem sayesinde saç ekimleri istenilen yönde yapılabilmektedir. Dhi saç ekiminde kullanılan teknikler sayesinde iyileşme hızı çok daha yüksektir.

DHI saç ekim tekniğinde kullanılan choi ımplanter kalem sayesinde dökülmenin yaşandığı dar alanlara daha kolay ulaşılır ve bu sayede daha yoğun saç ekimi yapılır. DHI saç ekimi tekniğinde yaklaşık ortalama 20-50 arası ımplanter kalem kullanılır. Kalem içine hapsedilen kökler bekleme işlemi olmadan direk yeni bölgeye transfer edilir. Implanter Choi iğnesi, çok ince, ve keskin bir uca sahip silindirik bir şekildedir.

Dhi saç ekim tekniği ilk olarak Kore’deki Kyungpook National üniversitesinde ortaya çıkmıştır. Araştırmalar sonucunda geliştirilen Choi kalemi ile bu uygulamanın zor bir yöntem olduğu düşünülmüştür. Daha sonrasında yapılan çalışmalarda genel saç tiplerine uygun olacak şekilde implanter kalemi üretilmiştir. Günümüzde kullanılan implanter kalemi 0,64 mm ile 1,0 mm arasında kalınlık ve genişlik yapısına sahiptir. Bu sayede saç ekimi choi uçları sayesinde daha doğal ve güvenli şekilde yapılmaktadır.

DHI saç ekimi tekniği sadece saç ekiminde değil , sakal, bıyık, kaş sıklaştırılmalarında da kullanılan ve tercih edilen bir tekniktir. Seyrekleşmiş saçlarda veya ikinci seans saç ekimlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Başarı oranı yüksek özel bir tekniktir.

DHI YÖNTEMİ İLE SAÇ EKİMİ İŞLEMİ NASIL YAPILMAKTADIR ?

Özel medikal kalem olan choi ımplanter ile toplanan saç folikülleri kalem içine teker teker çok özenli ve dikkatlice yerleştirilir. Yerleştirilen saç kökleri ekim için en uygun açı belirlendikten ve doğru yön saptandıktan sonra ekim yapılacak olan bölgeye transfer edilir. İğnenin itme özelliği ile ekim işlemi gerçekleştirilir. Operasyonda kullanılan kalem sayısı ve kalem choi ucu sayısı kişinin saç kökü ve kalınlık yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

DHI yöntemiyle saç ekiminin avantajları

Dhı saç ekiminde Saç köklerinin doku dışında kalış süresi çok az olduğu için daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ekim işlemi yapılır.
Dhı yönteminde Saç köklerinin sağlam kalma oranı diğer yöntemlere göre daha yüksektir.
DHI tekniğinde Kesi alanı yok denecek kadar az olduğundan kanama riski neredeyse yoktur.
Dhı Saç ekim operasyonu sonrası çok hızlı iyileşme gerçekleşir, böylece hasta kısa sürede günlük yaşamına dönebilir.
Dhı saç ekimi yönteminde traşsız saç ekimi daha kolay yapılır.

DHİ SAÇ EKİMİ İŞLEM SÜRESİ NE KADARDIR ?

Dhi yöntemi ile saç ekimi işlemininin süresini etkileyen belirli kriterler bulunmaktadır. Saç ekimi yapılacak alanın genişliği ,saç ekimi yapılacak derininin yapısı ve doktorun tecrübesi gibi bir çok etken saç ekim süresini belirlemede etkilidir.

3000 bin greft için günde ortalama 6 saatlik bir seansla 2 günde işlem yapılabilmektedir. Bu durumda fue yönteminden daha uzun sürmesine sebep olmaktadır.

DHİ SAÇ EKİMİ İŞLEMİ ÖNCESİNDEN NELER YAPILMALIDIR ?

Saç ekimi işlemlerinde de tıpkı diğer operasyonlar da olduğu gibi operasyon öncesi süreçte alkol ve sigara kullanılmamalı ve kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır. Saçlar temiz olmalı mümkünse operasyon öncesi yıkanmalıdır.

DHİ SAÇ EKİMİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Dhi saç ekimi işlemi sonrası saç ekimi gerçekleştirilen bölgenin korunması oldukça önemlidir. Saç köklerinin zarar görmemesi için dikkat edilmelidir. Operasyon sonrasında, saç ekimi yaptıran kişi 6 saat boyunca araba kullanmamalı, uzun seyahatler yapmamalıdır. İşlem sonrası en kısa sürede istirahate geçilmeli ve dinlenilmelidir. Saçlar, doktorun ya da sağlık uzmanının belirttiği süreden önce yıkanmamalı, saç ekimi yapılan bölgeye elle bile temastan kaçınılmalıdır. İşlem yapılan alanda herhangi bir yara izi olmayacağı için saç derisinde oluşabilecek kabuklanmalarda zamanla kendiliğinden yok olacaktır. Sağlık uzmanı ya da işlemi yapan doktorun tavsiye ettiği ilaç ve kremler kullanılmalıdır. En az bir ay deniz ,havuz ,hamam gibi ortamlardan uzak durulmalıdır.

DHİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

Dhi saç ekimi yöntemi en çok tercih edilen ve ülkemizde de en çok kullanılan saç ekim tekniğidir. Bunun sebebi de bir çok avantajının olmasıdır.

Dhi Saç ekimi operasyonunda kullanılan implanter cihazı çok ince uçlu olduğundan işlem yapılan saç derisinde herhangi bir yara ve kesik izi meydana gelmemektedir,

Dhi saç ekimi tekniğinde deriden alınan saç kökünün açıkta kalma süresi diğer tekniklere göre daha az olduğu için saç kökünün transferi
Sonrası işlem kalitesi yüksektir

Kullanılan özel medikal kalem sayesinde saç kökleri için doğru açı ve yön belirlenerek kolaylıkla ekilmektedir.
Dhi yönteminde iyileşme süresi oldukça hızlıdır.
Diğer yöntemlere göre seans süresi daha uzundur ancak daha sık ve daha sağlıklı saçlar elde edilen bir yöntemdir.
Operasyon sonrasında saç derisinde ve işlem yapılan kişide herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmamakla birlikte herhangi bir risk taşımamaktadır.
Dhı saç ekimi sonrasında elde edilen görüntü doğal olmakla birlikte saç kökleri daha güçlü bir şekilde büyümektedir.

Benzer Yazılar