İstanbul - Üsküdar
image

Alın Germe

Alın germe estetiğindeki amaç alın bölgesinde yer alan fazlalık cildin çeşitli teknikler ile alınmasıdır. Buna ek olarak kaşların duruşu üzerinde de işlemler yapılır ve alın bölgesinde bulunan kırışıklıklar giderilir. Bazı hastalar üzerinde çatık olan kaşları düzeltmek için de alın germe operasyonu yapılabilir.

Alında yer alan kırışıklığın giderilmesiyle çok daha genç bir görünüme kavuşulmuş olur. Alın bölgesindeki kaşlar da yumuşayacağı için göz kenarlarının yanlarında kaş düşüklüğü ya da yığılma gibi problemler de giderilmiş olur. Dolayısıyla alın germe estetiği birçok yönden oldukça önemli bir uygulamadır. Alın germe operasyonu sonrasında bölgede herhangi bir iz kalmaz.

Alın Germe Estetiği Öncesi

Alın germe estetiğinden önce cerrahlar tarafından detaylı bir şekilde inceleme yapılır. Hastanın saçlı derisi ve cilt yapısı kontrol edilir. Ayrıca hastaların sağlık geçmişleri de incelenir. Operasyon hakkında hastalar detaylı bir şekilde bilgilendirilir. İşlemden sonra oluşabilecek sorunlar da detaylı bir şekilde görüşülür. Görüşmeler sonrasında alın germe estetiğinde tercih edilecek anestezi türü ve işlem sırasında kullanılacak tekniklere de doktorlar tarafından karar verilir.

Operasyondan önce hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Ameliyat öncesi ilaç kullanımlarını sonlandırmak gerekir. 10 gün öncesine kadar sigara ve alkol tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ve bitkisel ilaçların tüketimi kesilmelidir. Ameliyat günü ise herhangi bir takı takılmaması; oje, makyaj gibi ürünlerin kullanılmaması gerekir.

Alın Germe Estetiği Nasıl Yapılır ?

Alın germe operasyonu lokal ya da genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Operasyon sonrası hastalar gün içinde taburcu edilebilirler. Hastaların sağlık durumlarına göre bazen 1 gün hastanede istirahat etmeleri tavsiye edilebilir. Alın bölgesi ile kaş altında kalan bölge kesiler ile birbirinden ayrılır. Alın bölgesinde yer alan fazlalık deri çeşitli tekniklerle kesilerek alınır. İşlem sonrası dikiş ya da tel sütür kullanılarak ameliyat yapılan bölge kapatılır.

Alın Germe Estetiği Sonrası

Operasyondan sonra oluşabilecek ödemleri azaltabilmek maksadıyla yüz ve baş bölgesine sargı uygulaması yapılır. Estetik operasyondan sonra ilk günlerde soğuk kompres uygulaması tedavi sürecine olumlu katkıda bulunabilir. Meydana gelebilecek aşırı ağrı, kızarıklık ya da çeşitli reaksiyonlar için en kısa zamanda doktora danışmanız gerekir.

Alın bölgesine atılan dikişler 1 hafta sonra çıkarılır. Operasyon bittikten sonra 3 hafta boyunca yorucu sporlardan ve aktivitelerden uzak durulmalıdır. 1 haftalık bir süreçten sonra hastalar duş almaya başlayabilir. Ancak banyo yaparken sıcak su yerine ılık suyla duş almak tedavi süreci için daha faydalı olur. Operasyondan sonra morluk ve şişlikler oluşması son derece normaldir. Bunların iyileşme belirtileri olduğu unutulmamalıdır.

Operasyon Süresi
1 - 3 Saat
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
1 Ay

Alın Germe Estetiği Sonrası İlaç Kullanımı

Operasyondan sonra tedavi sürecini hızlandırmak için ameliyatı gerçekleştiren doktorlar tarafından reçeteli ilaçlar yazılabilir. Bu ilaçların kullanımı tedavi süreci için çok önemlidir. Genellikle ağrı kesici ilaçlar yazılır. Bu ilaçlar ile oluşan ağrıları birkaç günde dindirebilmeniz mümkündür. Doktorların yazdığı reçeteli ilaçların haricinde herhangi bir ilacı kullanmamak gerekir. Kullanılması gereken ilaçlar varsa eğer bu konuda doktora danışmak en doğru tercih olacaktır.

Endoskopik Alın Germe

Endoskopik alın germe işlemi, klasik alın germe estetiği yerine tercih edilen bir tedavi yöntemidir ve daha kısa sürede gerçekleştirilen, aynı zamanda iyileşme hızı çok yüksek olan uygulamalardan biri olarak dikkat çeker. Endoskopik alın germe ameliyatında çok yüksek hassasiyet göstermek gerekir. Bu nedenle cerrahların yeteri derecede tecrübeli olması çok önemlidir. Endoskopik alın germe işlemi sırasında kesi yapılacak yer şakak bölgesidir. Sonra endoskopik cihazlarla atılan kesilerden giriş yapılır ve alın bölgesi yukarı doğru gerdirilir. Bu sayede alın ve kaş üzerindeki bölge yukarı doğru gerilmiş olur.

Ameliyatsız Alın Germe

Alın germe estetiği ameliyatsız da gerçekleştirilebilen bir işlemdir. İple alın germe olarak bilinen bu işlem genellikle yaşla beraber ortaya çıkan kırışıklıklar için tercih edilir. Sorun tam olarak belirlendikten sonra uzman doktorlar tarafından iple germe işlemi yapılır. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen ameliyatsız alın germe estetikleri sonrası iyileşme süreci çok kısadır ve işlem sonrasında herhangi bir iz kalmamaktadır.

Ameliyatsız Alın Germe Estetiği Süresi

Hastaların vaka durumuna göre değişen bu süre ortalama olarak 30 dakikadır. Ameliyat gerekmediği için işlem tek seans uygulanarak alın bölgesinde yer alan kırışıklıklar giderilir. Doktorların gerekli görmesi takdirde belirli bir zaman sonra yeniden alın germe estetiği yapılması gerekebilir. Ameliyatsız alın germe estetiği sağlık sorunu olmayan her hasta üzerinde uygulanabilir.

Ameliyatsız Alın Germe Nasıl Yapılır ?

Ameliyatsız alın germe operasyonunda doktorlar hastanın alın bölgesini inceleyerek işleme başlarlar. Yüz bölgesi de bu esnada detaylı olarak incelenir. Yüz ve alın bölgesindeki problemler tespit edildikten sonra derinin alt kısmına ipler yerleştirilerek alın germe işlemi uygulanır. Operasyonda kullanılacak ipler medikal özellikte olduğu için hastalarda herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Çok kısa sürede tamamlanan ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatsız alın germe işlemi ile daha genç bir cilde ve yüze sahip olabilmek mümkündür.

 • Alın germe estetiği neden yapılır ❓
  Alın bölgesinde yaşlanmadan ya da çeşitli sağlık problemlerinden dolayı sarkmalar meydana gelebilmektedir. Bu da estetik olarak kötü bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Hem hastaların alınlarındaki fazlalık deriyi ve kırışıklıkları gidermek hem de estetik kaygıyı yok etmek için alın germe estetiği yapılabilir.
 • Alın germe estetiğinin riskleri var mıdır ❓
  Alın germe estetiğinin herhangi bir riski bulunmamaktadır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi alın germe estetiği ameliyatında da riskler olabilir. Hastaların fizyolojik yapısı ve sağlık durumları risklerin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle operasyondan önce hastalar doktorlar tarafından detaylı muayeneden geçirilirler.
 • Alın germe estetiğinde enfeksiyon riski nedir ❓
  Her estetik operasyonda enfeksiyon riski bulunmaktadır ancak doktorların vereceği antibiyotikler ile bu enfeksiyon riskini ortadan kaldırabilmek mümkündür. Bununla beraber operasyon sonrasında doktorların tavsiyelerine uyulması da enfeksiyon riskini düşürecektir.
 • Alın germe estetiğinden sonra duş alınabilir mi ❓
  Alın germe estetiğinden çıkan hastaların doktor tavsiyelerine göre belirli bir süre duş almamaları gerekir. Bu süre genellikle 2-3 gündür. Bu süreçten sonra hastalar ılık suyla duş almaya başlayabilirler. Çok sıcak suyla duş almak sakıncalı olacağı için doktorlar genellikle ılık suyla duş almalarını tavsiye ederler.
 • Alın germe estetiği sonrası iz kalır mı ❓
  Alın germe estetiğinde cerrahi işlemler yapılacağı için alın bölgesinde bazı yerlere kesiler yapılacaktır. Ameliyattan sonra dikiş atılan kesi yerlerinde birtakım izler kalabilir. Ancak bu izler zaman içinde daha az belirgin hale gelecektir.
 • Alın germe estetiği kalıcı mıdır ❓
  Alın germe estetiği kalıcı bir uygulamadır. Ancak yaşlanma nedeniyle ya da çeşitli sağlık sorunları dolayısıyla alın bölgesinde tekrar sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelebilir. Cildin genç kalabilmesi için daima düzenli beslenmeye dikkat etmeli ve operasyondan sonra doktorların tavsiyelerine uymaya özen göstermelisiniz.
 • Kimler alın germe estetiği yaptırabilir ❓
  Alın bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı kırışıklıklar ve sarkmalar oluşan herkes alın germe estetiği yaptırabilir. Alın germe işlemini genelde 40 yaş üstü hastalar tercih eder çünkü 40 yaşından sonra alındaki sarkmalar ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelir.
 • Operasyondan sonra günlük yaşama ne zaman dönülebilir ❓
  Alın germe estetiği operasyonundan çıkan hasta birkaç günlük istirahat sürecinden sonra günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. Çalışıyorsa işe de gidebilir.
 • Ameliyattan sonra ağrılar meydana gelir mi ❓
  Alın bölgesinde cerrahi bir operasyon uygulanacağı için işlemden sonra bölgede hafif şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıları doktorların vereceği ağrı kesiciler ile 2-3 gün içinde dindirebilmeniz mümkündür.
 • Alın germe ameliyatında hangi anestezi türü uygulanır ❓
  Alın germe ameliyatında lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanır. Hastaların sağlık durumları ve fizyolojik yapıları hangi anestezinin uygulanacağı konusunda belirleyici unsurlardan bazılarıdır. Ancak alın germe ameliyatlarında genellikle genel anestezi uygulandığını belirtmek gerekir.
Benzer Yazılar