İstanbul - Üsküdar
Whatsapp
image
post

Yüz Germe

Yaşın ilerlemesi ya da fizyolojik nedenlerden dolayı yüz derisinin sarkmaya başlaması, estetik olarak güzel olmayan ve aynı zamanda kişiyi psikolojik olarak rahatsız eden sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle yüzde oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar yüz germe ameliyatı yapılarak ortadan kaldırılmaktadır. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen yüz gerdirme estetiği, yüz ve boyun bölgelerinde oluşan yaşlanma etkilerinin düzeltilmesi maksadıyla uygulanmaktadır. Fizyolojik sebeplerden ve genetik durumlardan dolayı cildin elastik yapısı kaybolur ve yaşlanma süreci başlar. Ortaya çıkan bu etkileri yok etmek adına yüz germe estetiği uygulanabilir. 20’li yaşlardan sonra kadınların yüz bölgesindeki yaşlanma belirtileri, sigara tüketimi ve benzeri sebepler nedeniyle uygulanan yüz germe estetiği, alanında uzman doktorlarımız tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Yüz germe ameliyatının amacı yüz dokusunun güçlenmesini sağlamaktır. Bölgede bulunan fazla derinin çıkarılması ve sarkmış dokuların da yok edilmesi amaçlanır. Yüz gerdirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ayrıntılı bir operasyon gerektirir. Boyun, çene, yüz, göz çevresi, alın, burun ve yanaklar operasyon esnasında detaylı bir şekilde incelenir. Hastaların vaka durumuna göre ameliyat süresi 5 saate kadar sürebilmektedir.

Yüz gerdirme ameliyatında atılacak olan kesiler genellikle şakak bölgesinde yer alan saç çizgilerinden başlar. Kulak çevresinden başlayarak kafanın alt bölgesinde sona erer. Yağ dokusunun dağıtılması sonrasında yeniden şekillendirme işlemi başlatılır. Boyun bölgesinde yer alan yaşlanma belirtilerini yok etmek için yapılan operasyonlarda ise genellikle çene altına kesi atılır.

Deri üzerinde kesi işlemi gerçekleştirildikten sonra yüz derisi kaldırılır. Sarkmaya neden olan yüz kasları ise özel dikişler ile asılır. Bu işlemin ardından derinin fazlalık olan kısmı operasyonla alınır. Bu sayede çene, yanak ve şakak bölgesinde bulunan deri fazlalıkları da giderilmiş olur. Uzman cerrahlar tarafından başlatılan ameliyat bittikten sonra hastalara süreç hakkında detaylı bilgiler verilir.

Operasyon Süresi
1 - 3 Saat
Anestezi
Lokal , Genel
Net Sonuç
2 Gün

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Hastalar ameliyata alınmadan önce operasyon hakkında detaylı olarak bilgilendirilirler. Operasyondan 10 gün öncesine kadar sigara tüketimini sonlandırmak gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı özellikte olan ilaçların ve bitkisel takviyelerin kullanılmaması da tavsiye edilir. Ameliyatın başarılı geçebilmesi için bu tavsiyelere dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken ekstra bir durum söz konusu olduğunda doktorlar hastalara bilgi vereceklerdir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak arkasına takılan dren ameliyattan bir gün sonra çıkarılmaktadır. Belli aralıklarla buz uygulaması yapılması iyileşme sürecine olumlu anlamda katkı sunar. Ameliyat olan hastalar genellikle 1 gün hastanede istirahat ettirilir. Operasyondan sonraki ilk hafta yüz bölgesi ve göz kapaklarında bulunan dikişler alınır. 10. günün sonrasında ise saç derisinde bulunan dikişler alınır.

Yüz germe işlemi yaptıran hastalar operasyondan iki gün sonra banyo yapmaya başlayabilirler. Çok sıcak olmaması kaydıyla 2 günün ardından hastalar banyo yapabilirler. İyileşme sürecinde makyaj yaparken ya da saç tararken çok dikkatli olunmalıdır. İlk 15 günlük zaman diliminde ağır aktivitelerden de uzak durmak gerekir. Operasyon sonrası oluşabilecek olan morluk ve şişlikler de 20 günde sonra kaybolmaya başlayacaktır.

Yüz Germe Ameliyatı Riskli midir ?

Yüz germe estetiği de dâhil olmak üzere tüm estetik operasyonlarda risk bulunur. Bu risklerin oranı hastadan hastaya göre değişir. Tamamen hastanın talebine göre yapılan yüz germe estetiği operasyonlarında ortaya çıkabilecek olan riskleri ameliyattan önce doktorlar hastaları ile paylaşırlar. Operasyon sonrasında kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi ve yağ dokusu kaybı gibi yan etkiler olabilir.

Yüz bölgesi çok çabuk kanlanabilen bir bölge olduğu için enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Bu nedenle ameliyattan önce ve sonra doktorların yazdığı reçeteli ilaçları kullanmak enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir. Bu süreçte çeşitli kanamalar da yaşanabilir. Yüksek tansiyon olan hastalarda özellikle kanama riski olduğu unutulmamalıdır. Derinin altında oluşacak kanamalar, iyileşme sürecini yavaşlatacağı için operasyon sonrasında doktorların tavsiyelerine dikkat edilmesi gerekir.

Bu risklerin dışında hastalarda nadir de olsa şu risklere rastlanabilir:

  • Saç kaybı
  • Kilo kaybı
  • Kilo alımı
  • Sinirlerde yıpranma

Risklerin yüzdesi tamamen hastanın iyileşme sürecindeki çabasına bağlıdır. Tavsiyeleri yerine getiren ve sakıncalı olabilecek hareketlerden uzak duran hastalar iyileşme sürecini herhangi bir riskle karşılaşmadan başarı ile tamamlayabilmektedirler. Bu süreçte doktorlarımız ile hastalar arasında sıkı temas sağlanır ve iyileşme süreci anbean takip edilir.

post
Powiązane posty