İstanbul - Üsküdar
image

Ağrısız Saç Ekimi

İğnesiz saç ekim tekniği, saç dökülmesi ve kellik sorunları olan ancak iğneden korkmaları nedeniyle saç ekimi konusunda destek almaktan kaçınan hastalar için uygun bir seçenektir. İğne enjeksiyonu sırasında yaşanan ağrı korkusu, genellikle göz ardı edilen ancak saç ekim işlemlerinde tedaviyi sekteye uğratabilecek önemli bir unsurdur.

İğnesiz lokal anestezi tekniği, FUE ve DHI tekniklerinde uygulanabilmektedir.

İğnesiz saç ekimi tekniği nasıl uygulanır?

Saç ekimi öncesi ve sırasında yapılan anestezide iğne kullanımından dolayı iğne fobisi olan bazı kişilerin saç ekimi yaptırmayı reddettikleri bilinmektedir. Özel bir jet enjektörle birlikte uygulanan iğnesiz anestezi tekniği, iğneye olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Bu özel enjektör, cilde nüfuz eden ve kan dolaşımına giren yüksek hızlı bir sıvı akışı kullanarak anestezi yapılmasını mümkün kılar. Bu yöntem, sadece iğne fobisi olan kişilerin rahat bir şekilde tedavi görmelerini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda tüm hastaların iğneden kaynaklanan ağrılarını da azaltarak konforlu bir şekilde anestezi uygulamasına imkân sağlamaktadır. Ayrıca bu sayede anestezi işleminin daha hızlı olduğu anlaşılmıştır.

Sağlıklı saç kökleri hangi bölgeden alınır?

Sağlıklı saç kökleri genel olarak başın arka kısmı ve ense bölgesinden alınarak ekim yapılacak bölgeye taşınır.

İğnesiz saç ekim tekniğinin faydaları nelerdir?

Günümüzde saç ekimi işlemi özel iğnesiz anestezi aletleri kullanılarak ağrıya neden olmadan gerçekleştirilebilmektedir. Bu özel aletler, basınçlı bir püskürtme sistemi ile cildin altına anestezik maddelerin ulaşmasını sağlar. İğnesiz saç ekiminde yapılan anestezi uygulaması hastalara psikolojik bir rahatlama sağlamakta ve uzmanların da belirttiği gibi teknik açıdan da faydalı olmaktadır.

İğnesiz enjektör kullanılarak anestezinin daha hızlı başlangıcı sayesinde hastalar işlem sırasında kendilerini daha rahat hissederler. İğnesiz anestezinin uygulanmasını sağlayan sıvı jet sistemi, uyuşturulmuş bölgeye anestezik maddenin daha dengeli ve daha geniş bir alana dağılımını sağlar. Böylece enjektör iğnesi ile lokal anestezi uygulamasına kıyasla anestezinin etkisi artırılmış olur. İğne fobisi olan ve bu nedenle saç ekimi yaptırmakta tereddüt eden kişiler, bu teknik sayesinde kolayca ekim işlemi yaptırabilirler.

Ayrıca, iğnesiz saç ekim operasyonu sırasında hasta film izleme, kitap okuma veya müzik dinleme gibi aktiviteleri rahat bir şekilde gerçekleştirebilir.

İğnesiz saç ekimi tekniğinde iyileşme süreci nasıldır?

İğnesiz saç ekimi tekniğinde herhangi bir iğne ve kesici alet kullanımı olmadığı için saç derisinde kesi, dikiş ve kanal açma uygulamaları yapılmaz. Bu yüzden hastanın toparlanma süreci diğer tekniklere nazaran çok daha hızlı gerçekleşmektedir. Ancak operasyon sonrası birkaç hafta boyunca hastanın saç derisini güneş ışığına maruz bırakmaması önem arz etmektedir.

Benzer Yazılar